Wachtwoord vergeten?
  • Selecteer uw afdelingen:

  • Selecteer uw thema's:

  • Bewaar voorkeuren voor onderwerpen:

    • cancel

Economische malaise biedt kansen voor automotive aftermarket20 januari 2009

Terwijl de automarkt in zwaar weer verkeert, lijkt de automotive aftermarket juist te profiteren van de conjuncturele terugval. Onderdelenimporteurs en grossiers kunnen verder groeien in het merkkanaal en hun grip op de consument verstevigen, zo vatte analist Michiel de Vries van Ernst & Young de kansen voor de aftermarket samen tijdens het RAI Autovaksymposium ‘Ondernemen in woelige tijden.’

Tijdens de bijeenkomst belichtten verschillende sprekers van Ernst & Young en ING Nederland de uitgangspositie van de onafhankelijke aftermarket en schetsten zij de mogelijkheden om kansen te benutten en negatieve effecten te vermijden.

Terwijl de prijzen van nieuwe auto’s onder druk staan en die van occasions op jaarbasis met zo’n 7 procent zijn gedaald, laat de totale omzet van onderdelen in de aftermarket, op basis van reatailprijzen, tot 2012 een jaarlijkse groei van 1,2 procent zien tot 3,4 miljard euro, zo heeft Ernst & Young becijferd. Het lijkt een logische ontwikkeling, want zolang consumenten als gevolg van de economische krimp besluiten langer met hun voertuig te rijden en aankopen uitstellen neemt de vraag naar onderhoud en reparaties immers toe. Andere positieve factoren die de aftermarket in de kaart spelen zijn de groei van het Nederlandse wagenpark en het gegeven dat onderdelen complexer worden en daardoor steeds vaker worden vervangen in plaats van gerepareerd.

Meer concurrentie merkkanaal
De Vries van Ernst & Young verwacht wel dat de concurrentie uit het merkkanaal zal stijgen. "Merkdealers zullen immers hun inkomstenderving uit de verkoop van nieuwe en gebruikte auto’s moeten compenseren met hun werkplaatsactiviteiten en het magazijn. Zij zullen dus proberen hun aandeel in het onderhoud en reparatie van oudere bouwjaren te vergroten door hun tariefstructuur te differentiëren en het aanbieden van onderhoudscontracten en leaseconstructies. Tegelijkertijd zal het merkkanaal trachten haar grossiersfunctie uit te breiden door het opzetten van een gezamenlijke onderdelenportal en over te gaan tot regionale marktbewerking."

De Vries denkt dat deze ontwikkeling ook kansen biedt voor onderdelenimporteurs en – grossiers. Zij zouden bijvoorbeeld grote dealergroepen van tweedelijns onderdelen kunnen voorzien, contracten met leasemaatschappijen kunnen sluiten over onderdelenleveranties, of hoogwaardige garageformules voor het onderhoud van jonge auto’s kunnen opzetten. Hij acht het doorslaggevend voor het toekomstig succes van de aftermarket dat dit kanaal de grip op de consument verstevigt. "Te denken valt dan aan het afgeven van restwaardegaranties, het aanbieden van onderhoudscontracten en leaseconstructies voor occasions en het invoeren van internetboekingssystemen. Verder zouden universele garagisten de kosten in de distributieketen kunnen reduceren door een intensieve logistieke samenwerking met de onderdelenimporteur/grossier aan te gaan en hun voorraadmanagement te optimaliseren."

Cash is King
Tenslotte gaven Arjen Brussé van Ernst & Young en Bert Woltheus van ING Nederland een aantal fiscale en organisatorische tips voor Autovakleden. Onder het motto ‘Cash is King’ deed Brussé enkele aanbevelingen voor het aanhouden van voldoende liquide middelen zoals: maak maximaal gebruik van subsidieregelingen, factureer in termijnen, benut betalingstermijnen bij crediteuren en probeer betere betalingscondities met leveranciers af te dwingen. Daarnaast zouden ondernemingen in zijn optiek vaker gebruik moeten maken van fiscale maatregelen, zoals versnelde afschrijving, het verbreken of juist aangaan van een fiscale eenheid en het tijdig afwaarderen van bedrijfsmiddelen en voorraden, hetgeen de belastingdruk verlaagt.

Bert Woltheus beantwoordde de vraag waar banken naar kijken bij hun kredietbeoordelingen. De belangrijkste criteria die bij het bepalen van het mangement-risico de doorslag geven zijn factoren als de waarde van de activa, de solvabiliteit, de cash flow, de rendementsontwikkelingen en winstprognoses en de verkoopbaarheid van de onderneming. Maar last but not least draait alles om vertrouwen. "Als dat er niet is, dan houdt het gewoon op", aldus Woltheus.

Meer informatie Eric Rommerts; email e.rommerts@raivereniging.nl

Bijlagen (alleen zichtbaar op het ledennet)