Nieuws

Behoefte aan individueel vervoer stuwt scooterverkoop

De verkoop van nieuwe snor- en bromfietsen (scooters) is door de grote behoefte aan individueel vervoer naar het hoogste niveau sinds 2012 gegroeid. In de eerste zes maanden van 2020 werden in totaal 36.346 nieuwe scooters verkocht. Een stijging van 23,7 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar (29.393 stuks) en een op de vijf is intussen elektrisch aangedreven. In totaal rijden er in Nederland nu 1.273.186 scooters rond. Dit blijkt uit cijfers van RAI Vereniging, BOVAG en RDC.

Behoefte aan individueel vervoer stuwt scooterverkoop

Door de coronacrisis groeit de behoefte aan individueel vervoer. Mensen kiezen vaker voor het comfort en gemak van een scooter, fiets of motor boven het OV. Van alle verkochte snor- en bromfietsen is 72,8 procent een snorfiets. In juni van dit jaar werden er 7.748 nieuwe snorfietsen geregistreerd ten opzichte van 4.206 in juni 2019 (+84 procent). In totaal werden er dit jaar 26.469 snorfietsen verkocht, waarmee het aantal registraties tot en met juni met 39 procent groeide ten opzichte van 2019. Toen werden er 19.005 snorfietsen op kenteken gezet. Inmiddels is al meer dan 20 procent van alle nieuwe snorfietsen elektrisch aangedreven.

Bromfietsen in de min

Daarentegen daalde het aantal nieuwe bromfiets­registraties dit jaar met 4,9 procent naar 9.877 stuks ten opzichte van 10.388 stuks afgelopen jaar. Hiervan werden er 2.099 in juni verkocht en dat is 13 procent meer dan juni vorig jaar (1.853 stuks). Net als bij de snorfiets, is het aandeel elektrisch aangedreven varianten gestegen: van 14,3 procent in 2019 naar 19 procent in 2020. Vijf jaar geleden lag dit aandeel nog op slechts 2 procent.

Verduurzaming

BOVAG en RAI Vereniging zijn tevreden met de snelle transitie naar elektrisch vervoer. De trend past bij de visie op de verduurzaming van de sector. Zo wordt vanaf komend jaar de schoonste Euro-5 norm voor alle nieuwe scooters met een verbrandingsmotor de standaard. Vanaf 2025 geldt dan voor de snorfiets dat in Nederland alleen nog maar elektrische varianten worden verkocht. Nu de reizigersstromen in het OV weer enigszins op gang komen en veel OV-mijders de afgelopen maanden reeds hun scooteraanschaf hebben gedaan, is het volgens de branche­organisaties ongewis of de stijgende trend zich in de rest van het jaar zal doorzetten. Daarnaast zal moeten blijken of de leveringen vanuit fabrieken en toeleveranciers wereldwijd gewaarborgd blijft en een tweede golf van de coronapandemie uitblijft.

Populairste modellen snor- en bromfiets:

Snorfietsen

  1. Sym (2.216 stuks);
  2. Piaggio (1.736 stuks);
  3. Kymco (984 stuks).

Bromfietsen

  1. Piaggio (6.009 stuks);
  2. Sym (3.648 stuks);
  3. La Souris (1.895 stuks).