Nieuws

Bijna 700.000 Nederlanders hebben een snorfiets

Uit cijfers van BOVAG, RAI Vereniging en RDC blijkt dat ons land op 1 december jl. 663.567 snorfietsen telde, een ruime verdubbeling ten opzichte van tien jaar geleden. Dit jaar werden t/m november 45.882 nieuwe snorfietsen verkocht en dat is 2,1% meer dan in de eerste elf maanden van 2014. Het verkoopcijfer voor dit jaar is inclusief 3.314 speed pedelecs, oftewel snelle elektrische fietsen, die ook als snorfiets worden geregistreerd.

Bijna 700.000 Nederlanders hebben een snorfiets

Het totaal van 663.567 snorfietsen kent een grote diversiteit, want naast de welbekende moderne scootermodellen en de relatief nieuwe speed pedelecs hebben ook de meeste elektrische scooters, de aloude Sparta-met en Solex, ‘gewone’ elektrische fietsen met handgas en traditionele snorfietsmodellen, zoals van Puch en Tomos, een blauw kentekenplaatje.

De Tweede Kamer buigt zich op dinsdag 8 december over de vraag of gemeenten (Amsterdam voorop) wordt toegestaan om snorfietsen in 50 kilometerzones naar de rijbaan te verplaatsen, inclusief helmplicht. Nader onderzoek naar de gevolgen voor de verkeers­veiligheid op de rijbaan ontbreekt echter en BOVAG, RAI Vereniging, KNMV, Veilig Verkeer Nederland, ANWB en het Verbond van Verzekeraars zijn unaniem van mening dat politiek Den Haag een dergelijk besluit niet kan nemen zonder de -wellicht fatale- gevolgen in kaart te hebben. De motie van PvdA-Kamerlid Duco Hoogland drong ook aan op zo’n onderzoek, maar minister Schultz heeft daar in haar antwoord op die motie geen aandacht aan besteed. Daarnaast lijkt er in de lokale Amsterdamse politiek en op het Binnenhof weinig aandacht voor de grote diversiteit in het snorfietsbestand en de kennelijk grote behoefte onder het Nederlandse publiek aan dit type voertuig.

Bromfietsen

Tot en met november dit jaar werden 16.741 bromfietsen verkocht in Nederland en dat is een stijging van 8,8 procent in vergelijking met dezelfde periode in 2014. Het totale aantal brommers in Nederland bedroeg op 1 december 511.235, dat waren er tien jaar geleden nog circa 400.000. Het bestverkochte bromfietsmerk in de eerste elf maanden van het jaar is Piaggio met 3.572 stuks en een marktaandeel van 21,3 procent. Kymco verkocht 3.305 bromfietsen (19,7 procent) en SYM 2.536 (15,1 procent). Ook bij de snorfietsen voeren dezelfde merken de ranglijst aan; Piaggio wist 12.059 exemplaren te verkopen in Nederland, goed voor 26,3 procent marktaandeel. Bij SYM staat de teller op 5.102 (11,1 procent) en Kymco zette 3.877 snorfietsen af (8,4 procent).