Nieuws

Extra geld voor energiezuinige investeringen (EIA) in 2025 en 2026

Ondernemers krijgen de komende twee jaar meer ruimte om met belastingvoordeel te investeren in energiezuinige technieken. In 2025 is hiervoor € 431 miljoen beschikbaar, een verhoging van € 172 miljoen, vergeleken met 2024. In 2026 is dit € 460 miljoen. Zo geeft de overheid met de Energie-investeringsaftrek (EIA) een sterke prikkel aan energiebesparing, CO2-vermindering en duurzame economische groei.

Extra geld voor energiezuinige investeringen (EIA) in 2025 en 2026

De Energielijst is de basis van de EIA. Op deze lijst staan verschillende innovatieve, energiebesparende en duurzame energietechnieken. Bedrijven die investeren in bedrijfs­middelen van de Energielijst, kunnen 40% van de investeringskosten aftrekken van hun fiscale winst.

Wijzigingen Energielijst

DE RVO past de lijst elk jaar aan. Voor 2025 zijn er bedrijfs­middelen toegevoegd en verwijderd. Ook zijn de eisen van een aantal investeringen aangepast.
Zo is bijvoorbeeld bij investeringen in zonnepanelen voor elektriciteitsopwekking het niet langer verplicht dat deze aangesloten zijn op een kleinverbruikersaansluiting (maximaal 3 x 80 ampère). Hierdoor hebben bedrijven die investeren in een zonnepaneel­systeem op een grootverbruikersaansluiting en hiervoor geen SDE++-subsidie kunnen krijgen, nu onder bepaalde voorwaarden wél belastingvoordeel van de EIA.

Aansluiten bij marktontwikkelingen

Enkele bedrijfs­middelen op de Energielijst zijn daarnaast aangepast om beter aan te sluiten bij marktontwikkelingen. Voorbeelden zijn:

  • bedrijven die investeren in warmtepompen voor gebouwen. Zij moeten nu voldoen aan hogere Seasonal Coëfficiënt Of Performance( SCOP)-eisen;
  • investeringen in warmtepompen. Door de warmtepompen uit te breiden met een extra temperatuurstap, krijgen ook deze nu belastingvoordeel;
  • hogere maximale investeringsbedragen voor isolatie in bestaande constructies en isolerende beglazing. Door stijgende marktprijzen stijgt zo ook het belastingvoordeel op deze investeringen.

Slimme energiesystemen en netbalancering verwijderd

Het verdienmodel voor technieken die bijdragen aan het in balans houden van vraag en aanbod van elektriciteit op het elektriciteitsnet (netbalancering) wordt steeds aantrekkelijker. Bij sommige investeringen is de terugverdientijd inmiddels minder dan 5 jaar. Om deze reden zijn investeringen in een 'intelligent lokaal energienetwerk' (smart grid) en netbalancering door actieve sturing van installaties van de lijst gehaald. Voor deze investeringen krijgen bedrijven geen belastingvoordeel meer.

Zie voor meer info: