Nieuws

Forse stijging aandeel elektrische auto’s particuliere markt naar 26 procent in 2022

De gemiddelde CO2-uitstoot van nieuwe personen­auto’s in Nederland blijft dalen. Logisch, want het aandeel elektrische en andere duurzame auto’s stijgt. De meest forse stijging van elektrische auto’s valt in 2022 ten deel aan de particuliere markt. Bleef in 2021 het aandeel volledig elektrisch in de nieuwverkoop nog steken op 11%, steeg dit in 2022 maar liefst naar 26%. Dit en meer blijkt uit onze jaarlijkse verkoopanalyse.

Forse stijging aandeel elektrische auto’s particuliere markt naar 26 procent in 2022

Benzine­auto’s worden nog steeds het meest verkocht in Nederland. 2021 was echter het eerste jaar waarin het aandeel van de benzinemotoren onder de helft kwam. Namelijk 46% van de nieuw verkochte auto’s. In 2022 zakte dit aandeel verder tot 38,5%. Het aandeel van verschillende (plug-in) hybride auto’s in de nieuwverkoop ging van 33% in 2021 naar 36% in 2022. Nadat twee jaar geleden het aandeel volledig elektrische auto’s stagneerde op 20% steeg het aandeel in 2022 naar 23% van de totale nieuwverkoop. De totale nieuwverkoop bestaat uit zakelijk, particulier, verhuurbedrijven en dealer­registraties.

Sterkste stijging aandeel elektrisch in particuliere markt

Het meest opvallend is de snelle stijging van het aandeel volledig elektrische auto’s in de particuliere markt. In 2021 bedroeg het marktaandeel van volledig elektrische auto’s in de particuliere markt nog 11%, maar in 2022 steeg dit naar 26%.

Aanschafsubsidies werken

De stijging is te verklaren uit een combinatie van meer beschikbare elektrische modellen in de middenklasse segmenten, de aanschafsubsidies voor particulieren en de private lease aanbiedingen. Eind 2022 reden er in Nederland 340.583 volledig elektrische auto’s.

Aandeel dieselmotoren blijft teruglopen

Het aandeel van dieselmotoren in de nieuwverkoop blijft teruglopen. Vorig jaar bedroeg het aandeel nog maar 1,5% van de nieuwverkoop. Diesel­auto’s werden voornamelijk in de zakelijke markt verkocht. Deze markt is echter overgeschakeld op volledig elektrische auto’s. Het aandeel van de volledig elektrische auto’s steeg afgelopen jaar mede daardoor naar 23,5%.

Corona nog steeds voelbaar

De autosector merkte in 2022 nog steeds de gevolgen van de coronacrisis die in 2020 begon. De problemen werden vorig jaar niet zozeer veroorzaakt door lockdowns, maar door tekorten aan microchips en onderdelen waardoor bestelde auto’s niet afgeleverd konden worden. Dit zorgde er voor dat er in 2022 niet meer dan 312.129 nieuwe personen­auto’s werden geregistreerd.