Nieuws

Kern­cijfers Auto en Mobiliteit 2024: Ruim twee derde nieuwe personen­auto’s is volledig of deels elektrisch

Van de in 2023 jaar nieuw geregistreerde personen­auto’s was ruim twee derde (68%) volledig of gedeeltelijk elektrisch aangedreven. De teller van de Nederlandse automarkt eindigde het afgelopen jaar op 369.791 voertuig­en (+18,4%).Van dit volume vielen 251.133 auto’s in de categorieën volledig elektrisch, plug-in hybrid of hybride. Daarmee groeide de elektrificatie van de automarkt met 35 procent vergeleken met 2022. Een en ander blijkt uit de nieuwe editie ‘Ken­cijfers Auto en Mobiliteit 2024’ van RAI Vereniging en BOVAG.

Kerncijfers Auto en Mobiliteit 2024: Ruim twee derde nieuwe personenauto’s is volledig of deels elektrisch

In 2023 werden 113.981 volledig elektrische personen­auto’s aangeschaft, 55,6 procent meer dan het jaar ervoor. De vraag naar plug-in hybrids steeg met 35,6 procent tot 47.095 exemplaren en het aantal geregistreerde hybride modellen liet een plus van 15,9 procent zien en kwam uit op 90.057 eenheden.

Aandeel elektrisch wagenpark 14%

Dat neemt niet weg dat er voor de elektrificatie van het Nederlandse wagenpark nog een lange weg te gaan is. Van het totale wagenpark, dat sinds begin dit jaar 9,4 miljoen personen­auto’s telt, zijn namelijk 1,31 miljoen auto’s voorzien van een volledige of gedeeltelijke elektrische tractie. Dit komt overeen met een aandeel van 14 procent.

A-segment verliest terrein

Wanneer wordt gekeken naar de verschillende voertuig­categorieën dan is het C-segment, de klasse waarin onder andere de Ford Focus, de VW Golf, de Kia Niro en de BMW 2-serie vallen, met een marktaandeel van 42,9 procent het meest populair. Daarna volgt het B-segment (VW Polo, Ford Fiesta, etc.) met 26,9 procent. Het D-segment (Tesla Model 3, BMW 3-serie, Renault Espace, etc. was in 2023 goed voor een verkoopaandeel van 15,0 procent. Opvallend is dat de tanende belangstelling voor auto’s die binnen het meest compacte A-segment vallen (Kia Picanto, Toyota Aygo, etc.). Het aandeel in die klasse laat al enkele jaren een dalende lijn zien en halveerde sinds 2018 bijna van 17,3 procent tot 9,6 procent nu.

SUV’s meest populair

Uit Kern­cijfers Auto’s en Mobiliteit valt verder af te lezen dat de dominantie van de ooit zo populaire hatchback voorbij is en is overgenomen door de SUV. Was in 2018 nog 50,2 procent van de aangeschafte auto’s een hatchback, in 2023 is dat nog 34,1 procent. In diezelfde periode maakte de SUV een groei door van 27,9 procent tot 50,2 procent nu. Station­wagens hebben tegenwoordig een aandeel van 9,0 procent in de verkopen, tegen nog 13,5 procent vijf jaar geleden.

Duitse merken favoriet

Interessant is het ten slotte om te zien wat de belangrijkste herkomstlanden van personen­auto’s zijn. Traditioneel spreekt de Duitse degelijkheid Nederlanders aan. Hoewel het predicaat Duits de laatste jaren iets heeft ingeboet, is nog altijd ongeveer een derde (30,4%) van alle jaarlijks verkochte auto’s afkomstig van onze Oosterburen. Goede tweede is het land van de rijzende zon, Japan. Auto’s van Japanse makelij hebben een aandeel van 14,3 procent op de voet gevolgd door de Koreaanse merken (14,1%). Ook het joie de vivre van Franse voitures (aandeel 12,7%) spreekt Nederlanders aan. Hoewel de Chinese merken de laatste paar jaar aan een opvallende opmars bezig zijn, blijft hun aandeel op de Nederlandse markt met 2,2 procent vooralsnog bescheiden.

Relevante downloads