Nieuws

Nederland Europees koploper met publieke laadpunten

Nederland beschikt, samen met Frankrijk en Duitsland, over de meeste publieke laadpalen in de EU, zo blijkt uit nieuwe cijfers van ACEA. De Europese koepel­organisatie van autofabrikanten tekent daarbij aan dat deze drie landen bijna twee derde (61%) van alle oplaadpunten in de EU bezitten.

Nederland Europees koploper met publieke laadpunten

De overige 39 procent van alle laadpunten is verspreid over 24 lidstaten die bijna 80 procent van de grondoppervlakte van de EU bestrijken. In Nederland is het aantal publieke laadpunten (144.453) een factor 52 hoger dan bijvoorbeeld een land als Roemenië (2.754) dat ruwweg zevenmaal groter is.

Correlatie laadpunten en EV-markt

Er bestaat volgens ACEA een duidelijk verband tussen de beschikbaarheid van openbare oplaadpunten en de verkoop van batterij-elektrische voertuig­en (BEV's). In landen als Duitsland, Nederland, Frankrijk en België, die tot de top vijf behoren wat betreft het aantal laadpunten, is het marktaandeel van volledig elektrische auto’s het hoogst.

Aanhoudend tekort oplaadpunten

Tegelijkertijd stelt ACEA vast dat er een alarmerende kloof bestaat tussen de huidige beschikbaarheid van openbare EV-laadpunten en het aantal dat daadwerkelijk nodig is om de CO2-reductiedoelstellingen te halen. De verkoop van elektrische auto’s in de EU is volgens ACEA tussen 2017 en 2023 namelijk drie keer sneller gegroeid dan de installatie van oplaadpunten. Vooruitkijkend heeft de EU op basis van schattingen van de sector tegen 2030 jaarlijks acht keer meer oplaadpunten nodig.

Top 5: Landen met het hoogste aantal publieke laadpunten in de EU
1. Nederland (144.453)
2. Duitsland (120.625)
3. Frankrijk (119.255)
4. België (44.363)
5. Italië (41.114)

Top 5: Landen met het kleinste aantal laadpunten in de EU
1. Kroatië (1,074)
2. Estland (683)
3. Letland (535)
4. Cyprus (329)
5. Malta (101)