Nieuws

Tien feiten en weetjes over autorecycling in Nederland

In Nederland halen we mooie resultaten op het gebied van auto(batterij)recycling. Auto Recycling Nederland (ARN) heeft de meest in het oog springende feiten op een rij gezet.

Tien feiten en weetjes over autorecycling in Nederland
  • In Nederland gaan auto’s gemiddeld 19,5 jaar mee.
  • De gemiddelde leeftijd waarop een auto wordt afgedankt neemt elke drie jaar met een jaar toe.
  • De recyclingbijdrage voor personen­auto’s en lichte bedrijfs­wagens is vanaf 1 januari 2024 vastgesteld op € 20,-. Dat is € 2,50 lager ten opzichte van de recyclingbijdrage in 2023. Deze bijdrage wordt zowel betaald voor een nieuwe auto als voor parallel geïmporteerde auto’s uit het buitenland.
  • In 2022 zijn bij autodemontagebedrijven in totaal 176.887 auto’s afgemeld voor demontage. Dat is een daling van twintig procent in vergelijking met 2021.
  • De twee belangrijkste oorzaken van deze daling zijn de lage nieuwverkoop en de stijging van de export van oude auto’s in 2022. De daling in minder gedemonteerde auto’s is daarnaast te verklaren vanwege het feit dat auto’s gemiddeld steeds langer meegaan en doordat er in het jaar 2003 een verkoopdip was in het aantal nieuw verkochte auto’s.
  • De recyclingprestatie van afgedankte auto’s was, net als het jaar ervoor, in 2022 98,7%. Dit betekent dat voor slechts 1,3% van een auto geen nuttig hergebruik mogelijk is.
  • In 2010 heeft ARN, om aan de verplichting om tenminste 95% van een auto nuttig te kunnen hergebruiken te kunnen voldoen, de PST-fabriek in Tiel opgericht. Tien jaar later, in 2020, is de fabriek overgedragen aan HKS Metals.
  • Vorig jaar is via ARN in totaal 112.617 kilogram aan autobatterijen en batterijmodules gerecycled. Hiervan heeft 23% een tweede leven gekregen voor bijvoorbeeld energieopslag. De overige 77% van de afgedankte aandrijfbatterijen is gerecycled.
  • Op dit moment beschikt Nederland nog niet over een batterijverwerker. Alle afgedankte autobatterijen en -modules gaan dan ook voor recycling naar het buitenland. Met name Duitsland.
  • De oudste melding van een auto die voor demontage is afgemeld (zogenoemde ORAD-melding) is van een Ford Fairlane uit 1955 (66 jaar en 10 maanden oud).