150 miljoen euro steun voor acht projecten voor schonere en slimmere mobiliteit

29 november 2021

Acht samenwerkingsverbanden van ondernemers en onderzoekers krijgen in totaal 150 miljoen euro steun van het kabinet om te werken aan innovaties die het vervoer schoner en slimmer maken. Het gaat om projecten uit de hele mobiliteitssector: de auto-industrie, luchtvaart en maritieme sector. In totaal zijn er 109 bedrijven (waarvan 64 mkb) en 27 onderzoeksinstellingen betrokken bij deze projecten.

Vanwege de coronacrisis hebben bedrijven en kennisinstellingen in de mobiliteitssector minder financiële middelen voorhanden om te werken aan nieuwe ontwikkelingen die de sector duurzamer maken. Innovaties in de mobiliteitssector werken door in andere sectoren als bouw en industrie, waarmee ze extra bijdragen aan de Nederlandse klimaatdoelen. Ook economisch is vernieuwing nodig: de Nederlandse mobiliteitssector is een belangrijke toeleverancier voor andere landen, zoals Duitsland en Frankrijk. Door te blijven innoveren kan onze mobiliteitssector die positie behouden.

Onafhankelijke adviescommissie
Het kabinet heeft daarom eenmalig 150 miljoen euro beschikbaar gesteld via de Subsidieregeling R&D mobiliteitssectoren. Een onafhankelijke adviescommissie heeft de ingediende projecten beoordeeld.


De winnende projecten

  • Green Transport Delta – Elektrificatie: nieuwe batterijtechnologieën voor elektrisch vervoer
  • Green Transport Delta – Waterstof: verbrandingsmotoren, brandstofcellen en tankinfrastructuur voor gebruik van waterstof
  • BrightSky: verduurzaming van de Nederlandse luchtvaartsector op en rond de luchthaven, met Schiphol als proeftuin
  • Thermoplasten voor een duurzame luchtvaart: lichtgewicht materialen voor de productie van kleine elektrische passagiersvliegtuigen
  • Vloeibaar waterstof composiettank voor civiele luchtvaart: lichtgewicht brandstoftank waardoor vliegtuigen op vloeibare waterstof kunnen vliegen
  • LNG-ZERO: technologieën om de uitstoot van LNG-aangedreven schepen drastisch te verminderen
  • MENENS: methanol als duurzame brandstof voor schepen
  • Sustainable H2 Integrated Propulsion Drives: voortstuwings- en energiesystemen voor schepen op basis van waterstof

Meer informatie over deze projecten is hier te vinden.

Quote van MEZK 

“Door de coronacrisis dreigen veel ondernemers hun onderzoek en ontwikkeling te moeten uitstellen of zelfs afstellen. Dit terwijl we hun nieuwe ideeën hard nodig hebben: niet alleen omdat ze banen en inkomsten opleveren, maar ook omdat ze ons helpen de grote wereldproblemen op te lossen. Met deze projecten blijven bedrijven in de mobiliteitssector nu aan de slag met innovaties die ervoor zorgen dat we in de toekomst duurzaam en verantwoord kunnen rijden, varen en vliegen.”


Contactpersoon
Albie van Buel
Albie van Buel
Managing Director RAI Automotive Industry NL
+31 6 29 81 03 98
Bram Hendrix
Bram Hendrix
Programma Manager Smart Mobility & Internationalisation
+31 6 28 35 99 64