Aantal voertuigkilometers in Nederland daalde 13,4 procent in 2020

19 november 2021

Nederlandse en buitenlandse voertuigen legden in 2020 samen in totaal 119,1 miljard kilometer af op Nederlandse bodem, 13,4 procent minder dan een jaar eerder. Door deze sterke daling is het aantal gereden kilometers binnen Nederland in 2020 ongeveer terug op het niveau van 2001, zo blijkt uit cijfers van het CBS.

Ook het aantal kilometers dat Nederlandse personenauto’s, bestelauto’s, bussen en zware vrachtvoertuigen in het buitenland aflegden daalde in het coronajaar 2020 fors. Het aantal kilometers dat deze voertuigen gezamenlijk aflegden daalde met 6,7 miljard tot 15 miljard. Dat is bijna een derde minder dan het jaar er voor.

Buitenlandse autokilometers -36,3%
Van alle kilometers in het buitenland werd 76 procent in 2020 afgelegd met een personenauto. Het aantal autokilometers dat in het buitenland werd gereden daalde met 36,3 procent: van 17,7 miljard in 2019 naar 11,3 miljard kilometer in 2020. Het aantal kilometers dat Nederlandse personenauto’s in het buitenland aflegden is hiermee procentueel sterker afgenomen dan de binnenlandse kilometers die tegelijkertijd met 14,8 procent daalden.
 Het aantal autovakanties naar het buitenland nam in 2020 dan ook met 36 procent af, vergeleken met een jaar eerder.

Beperkte daling bestelwagens/trucks
Vergeleken met 2019 daalde vorig jaar bij bussen het aantal gereden kilometers in het buitenland met iets meer dan 60 procent naar 26,2 miljoen kilometer. Bij bestelauto’s en zware vrachtvoertuigen bleef de daling van het aantal gereden kilometers in het buitenland relatief beperkt. Zo legden Nederlandse bestelauto’s vorig jaar 742,4 miljoen kilometer af in het buitenland, 5,4 procent minder dan in 2019. Zware vrachtvoertuigen reden in 2020 bijna 2,9 miljard kilometer in het buitenland, 6,4 procent minder dan een jaar eerder.

Dalende trend
De dalende trend van het aantal gereden kilometers door zware vrachtvoertuigen in het buitenland was al voor corona zichtbaar. Vijftien jaar eerder legden zware vrachtvoertuigen nog 4,3 miljard kilometer af in het buitenland.

Download: voertuigkilometers 2020