Lichtpuntjes
Met het iets verhogen van een gewichtscorrectie op de wegenbelasting voor elektrische auto’s zet het kabinet weliswaar een stap in de goede richting maar dit helpt de Nederlanders niet massaal aan de elektrische auto’s (EV). Met een eindheffing voor werkgevers op nieuwe zakelijke brandstofauto’s wil het Kabinet elektrisch rijden in de zakelijke markt bevorderen. RAI Vereniging gaat nog analyseren wat dit precies betekent voor ondernemers. Het terugdraaien van de invoering van BPM op elektrische motoren en rolstoelbussen is een logische stap in de energietransitie om ook bij motoren en rolstoelbussen de weg te plaveien op weg naar een duurzame toekomst. Positief is ook dat de dekking van deze maatregelen grotendeels uit het Klimaatfonds komt. De vaste voet voor bijzondere elektrische personenauto’s (rolstoelbussen) bedraagt 667 euro.
Lange termijnplan noodzakelijk
Het kabinet presenteert daarnaast voor de automobiliteit denkrichtingen voor de toekomst, maar laat het (nog) na om duidelijk te maken hoe het de autobelastingen structureel wil hervormen. Onduidelijkheid is slecht voor ontwikkeling van de markt voor EV, nieuw en gebruikt. De stabiele ingroei van EV is de meest toekomstbestendige weg naar schone en betaalbare mobiliteit voor ondernemer en consument. RAI Vereniging gaat de komende weken graag met het kabinet in gesprek om haar ideeën over de denkrichtingen rondom de hervorming van de autobelastingen te bespreken.
BPM op motoren en rolstoelbussen aangepast
De invoering van een volledige aanschafbelasting op elektrische motoren per 2025 is met terugwerkende kracht weer van tafel. Er komt een vaste voet van 200 euro. RAI Vereniging heeft zich de afgelopen maanden op de achtergrond volop ingezet om dit hoog op de politieke agenda te zetten en juicht deze ontwikkeling toe. Ook aan de oproep van onder meer RAI Vereniging om het bpm-tarief voor emissievrije rolstoelbussen gelijk te trekken met het tarief voor personenauto’s is gehoor gegeven. Dit neemt de drempel voor duurzaam gehandicaptenvervoer weg. Naast rolstoelbussen vallen ook kampeerwagens onder deze regeling voor bijzondere elektrische personenwagens.
Motorrijtuigenbelasting
Kabinet stelt voor om de wegenbelasting via maatvoering vorm te geven. Ee creatief idee om de elektrische auto te ontzien. “Alles valt of staat echter met de concrete uitwerking op de verschillende auto’s en of dit de enige wegingsfactor is in het plan. Wij zullen er als RAI Vereniging scherp op letten dat het niet leidt tot hogere mobiliteitskosten voor de Nederlander” aldus Frits van Bruggen, voorzitter RAI Vereniging.