Nieuws

SWOV: geen negatieve effecten Intelligente Snelheidsassistentie (ISA)

Er is geen bevestiging gevonden voor de zorg dat automobilisten die een ISA-systeem in hun auto hebben, hun snelheid onvoldoende verlagen als de omstandigheden hier wel om vragen. Zowel met als zonder ISA passen automobilisten hun snelheid aan en gaan onder ongunstige verkeers­omstandigheden onder de limiet rijden, zo blijkt uit onderzoek van SWOV dat is uitgevoerd in een rijsimulator.

SWOV: geen negatieve effecten Intelligente Snelheidsassistentie (ISA)

Het onderzoek liet geen negatief effect van ISA zien op de snelheid in ongunstige omstandigheden (mist en een drukke omgeving). Automobilisten reden in deze omstandigheden, die vragen om een lagere snelheid, niet harder dan zonder ISA.

Vehicle General Safety Regulation’ (GSR)

Sinds juli vorig jaar worden nieuwe voertuig­en in de Europese Unie in het kader van de ‘Vehicle General Safety Regulation’ (GSR) verplicht uitgerust met een niet-dwingende variant van Intelligente Snelheidsassistentie (ISA). Dit is een verzamelnaam voor systemen die ervoor moeten zorgen dat bestuurders de snelheidslimiet niet overschrijden. Dergelijke systemen zijn veelbelovend omdat naar schatting bijna een derde van de dodelijke ongevallen gerelateerd is aan een te hoge of een niet aan de omstandigheden aangepaste snelheid. Naast de overwegend positieve verwachtingen van ISA zijn er echter ook zorgen over mogelijke negatieve effecten op de verkeers­veiligheid. Namelijk dat ISA ertoe zou kunnen leiden dat automobilisten in omstandigheden die erom vragen hun snelheid onvoldoende bijstellen of zelfs harder gaan rijden dan zonder ISA.

Reducerend snelheidseffect ISA

Uit het SWOV- onderzoek is gebleken dat bestuurders die in de mist of een drukke omgeving met ISA rijden, niet harder rijden dan wanneer ze in diezelfde ongunstige omstandigheden zonder ISA rijden. De zorg dat ISA ertoe zou leiden dat bestuurders hun snelheid onvoldoende verlagen of zelfs dichter tegen de limiet aan rijden in omstandigheden waarin dat niet verstandig is, wordt niet bevestigd. Integendeel: hoewel in beide gevallen (rijden met en zonder ISA) onder de limiet wordt gereden, heeft rijden met ISA volgens de SWOV een groter reducerend effect op de gemiddelde snelheid (gemiddeld 2,79 km/uur onder de limiet) dan wanneer ISA niet is ingeschakeld (gemiddeld 0,85 km/uur onder de limiet). Zie voor het volledige SWOV-rapport: https://swov.nl/sites/default/files/bestanden/downloads/R-2024-14.pdf