De auto-industrie brengt op dit moment al honderden modellen van emissiearme en emissieloze voertuigen op de markt, maar maakt zich grote zorgen over de trage uitrol van de infrastructuur die nodig is om deze voertuigen op te laden. De verkoop van EV’s is de afgelopen vijf jaar vertienvoudigd, tot 1,7 miljoen stuks vorig jaar (dat komt neer op 18 procent van de totale markt). Het aantal openbare oplaadpunten in de EU is in dezelfde slechts met een factor 2,5 keer toegenomen.
6,8 miljoen laadpunten
Volgens nieuw sectoroverschrijdend onderzoek, uitgevoerd door McKinsey, zouden tegen 2030 in de hele EU tot 6,8 miljoen openbare oplaadpunten nodig zijn om de beoogde CO2-reductie van 55 procent voor personenauto's te bereiken. Dit aantal is bijna twee keer zo hoog als waar de Europese Commissie van uitgaat in haar voorstel voor de verordening betreffende infrastructuur voor alternatieve brandstoffen (AFIR). Over dit voorstel wordt nu onderhandeld in het Europees Parlement en de Raad.
Dit betekent dat er elke week zo’n 14.000 openbare oplaadpunten voor alle voertuigsegmenten in de hele EU zouden moeten worden geïnstalleerd, vergeleken met het huidige aantal van 2.000 per week.
Enorme milieuvoordelen
De overgang naar zero-emissie is volgens ACEA-voorzitter Oliver Zipse een race op lange termijn. "De belangrijkste uitdaging is nu om alle lidstaten ervan te overtuigen het tempo op te voeren bij het uitrollen van de benodigde infrastructuur. Het AFIR-voorstel vraagt absoluut om een ambitieuze conclusie, zowel qua timing als de voor elk EU-land gestelde doelen."
Hoewel er in het begin aanzienlijke investeringen nodig zullen zijn, vertegenwoordigen die slechts een fractie van de totale investeringen in vergelijkbare infrastructuurprojecten – en zouden ze bovendien enorme milieuvoordelen opleveren. Het nieuwe onderzoek raamt de jaarlijkse kosten voor openbare laadinfrastructuur op € 8 miljard – ongeveer 16 procent van de investering in 5G en snelle internetnetwerken.
Verschillende vermogensniveau’s
De locaties, ruimte en vermogensniveaus die nodig zijn voor de infrastructuur van zware voertuigen verschillen aanzienlijk van die voor personenauto's. Volgens de analyse van McKinsey hebben vrachtwagens tegen 2030 ongeveer 279.000 oplaadpunten nodig, waarvan 84 procent in fleethubs. De overige oplaadpunten zullen voornamelijk openbare, snelle oplaadpunten (36.000) en openbare nachtlaadpunten (9.000) zijn.


